среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie kamienie sztachetki te są z różnych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż nieraz mało biegłym ślepiem z trudem je odróżnić.

Wprawdzie kamienie ogrodzenie te są z różnych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że czasami mało fachowym ślepiem trudno je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym kolorystykom, prostej obróbce oraz stosunkowo atrakcyjnej odpłatności. Występują w wielu obrębach Polski – piaskowiec najprościej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz również w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi bądź wstępnie obrabia, rozmieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i posyła do miejsca budowy ogrodzenie plastykoweOlsztynka na ogrodzenie i bramę ogrodzeniowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak złączony lepiszczem piasek, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Jak lepiszczem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapnistym. Prócz bazy zlepiających występują tam też różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się odcień skał na balaski z plastyku na plot i bramę ze sztachet, przybierają one wówczas przeróżne tony czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie złożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak pokaźnych złóż kroi się największe bloki, wykorzystywane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte kamienie można również siekać na sześciany o proporcjonalnych zarysach, użytkowane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Można też je dzielić przy pomocy specjalnych klinów a także dłut na małe, nierównych kształtów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenie z Winylu stosuje się także wapienie - skały aluwialne, powstałe z zgromadzonych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, głównie skorup małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale także mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować polecane na ogrodzenia z WinyluWęgorzowa na plot i furtkę ze sztachet. Nadają się jednak po największej części do stosowania wewnątrz, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka tracą połysk. Wapienie wolno wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przydają się piaskowce krzemionkowe, gdyż są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru parku a także własnych zamiłowań kształt kamiennych tafel może być rozmaity – od łamanych, niesymetrycznych, aż po pionowo przyciętych prostokątów albo kwadratów. Murki oraz ogrodzenia z plastiku na plot i furtę ogrodzeniowa stawia się z głazów różnego układu, ułożonych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. Jeśli ogrodzenie powstaje spośród odłamków o nieproporcjonalnych obrysach, trzeba je adekwatnie dobierać tzn. tak, by postać każdego kolejnego integrował się z poprzedzającym. Żeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe szpary w środku można wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Płot z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się równie jak z cegły albo pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także pozostałych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce użytkowane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do głazów mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i ujemnych temperatur w mgnieniu oka niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Łatwo obrastają również mchem oraz wodorostami. Można to uniemożliwić pokrywając powierzchnię ogrodzenia czy też rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy zdrapywać kurzu z nawierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą pozostać ostre rysy. Wyspecjalizowane jednostki myją kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego czyszczenia ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak chcemy, by głazy na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий