понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne ogrodzenie albo mówiąc wprost żywopłot

Żywe plot alias żywoplot


Żywopłoty w większości wypadków pełnia funkcje ogrodzenia, chociaż częstokroć służą tez za dekoracje. Przeważnie takie ogrodzenie PVC sadzi się w nasłonecznionych położeniach, w których migiem wzrastają i silnie gęstnieją. Mnóstwo czaru maja także takie żywe ogrodzenia, które prowadza przez osłonięte zaułki skweru. Ciemna zieleń liści z przejrzysta tu i ówdzie gmatwanina gałązek czy tez kwiatami aranżują przyciągające wzrok obrazki, a orzeźwiająca wilgotność, bijąca od zagłębionej w mroku ziemi , powoduje że nawet krótki spacer obok takiego parkanu wycisza a także rozluźnia.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, powinno się wziąć pod uwagę funkcje takiego ogrodzenia, warunki jakie przeważają w skwerze, również nasze preferencje oraz czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o zwykłym pokroju same wzrastają, nierzadko również bujnie rozkwitają, tymczasem chcą tez sporo przestrzeni. Geometryczne względnie fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenie z Winylu mogą być niesłychanie smukłe, aczkolwiek powinno się je regularnie skracać i raczej nie rozkwitają. Nie bez wpływu są również koszty zakupu roślin na ogrodzenie.Jest wobec tego nad czym się myśleć, dlatego ze takie ogrodzenie komponuje się na jakiś czas, niekiedy nawet na pokolenia.


Na ogól zadowalający jest rosnący plot o wielkości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, ogromnie modny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on dużo walorów:
•jest mało absorbujący,
•odpowiednio znosi czas mniejszych opadów,
•błyskawicznie wzrasta,
•regularnie podcinany porządnie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na naszym wybrzeżu, nie zrzuca na zimę liści, a nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gęstwina jego witek układa nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr można zamienić z irga lśniąca - jesienią pięknie się przebarwia na rożne odcienie żółci, brązu oraz czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ploty nieformowane. Są to m.in. odmiany o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się przydatnymi roślinami polecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją formować tylko od strony reprezentacyjnej, natomiast cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, żeby rodziły owoce.


Ogromnie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe ogrodzenia plastikowe stanowi barierę nie do pokonania, a w razie potrzeby zasłania pobliskie budynki i ulice. Aby utworzyć taki parkan rośliny zasadzamy dookoła krawędzi posiadłości. Jeżeli mamy dosyć miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo daje orzechy. Gdy chcemy aby nasze żywe plot było bardzo wysokie a zarazem wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze gdy rośliny nas przewyższą, ich obcinanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий